+
שבת 17 אפריל 2021

דיווח על מגעים להשבת גופתו של אלי כהן מסוריה, בתיווך רוסיה

גופתו של כהן "האיש שלנו בסוריה", שהסורים מחזיקים כבר 56 שנים, עשויה להגיע לקבורה בישראל במסגרת עסקה שאותה מתווכת רוסיה.

פורסם: 04.03.21 , 10:50 צפיות: 1,053 |
דיווח על מגעים להשבת גופתו של אלי כהן מסוריה, בתיווך רוסיה דיווח על מגעים להשבת גופתו של אלי כהן מסוריה, בתיווך רוסיה
אלי כהן ז"ל.

האם גופת המרגל הישראלי, אלי כהן, "האיש לנו בסוריה", בדרך חזרה לקבורה בארץ.

על פי פרסומים בעיתון ה"טיימס", המשטר הסורי סירב מאז ומתמיד למסור את גופתו של אלי כהן,  שבילה שלוש שנים בסוריה  כאיש עסקים ערבי מקושר היטב. לבסוף הוא נתפס כשהוא משדר מודיעין ברדיו למפעילים שלו מדמשק ונתלה ב -1965. המיומנות בה שילב את עצמו בדרגים הגבוהים ביותר בחיים הסורים, בזמן שהוא הוציא מהם מידע, תוך שהוא מחזיק את אשתו וילדיו בבית בישראל, הפכה אותו לאגדה.

דיווחים בתקשורת במזרח התיכון אומרים כי סוריה מתכוננת להחליף ולהחזיר את גופתו, כחלק מסדרת שיחות ארוכה ומורכבת בין שתי המדינות המנוהלים על ידי רוסיה. יש אומרים שזהו חלק מסדרת עסקאות, שכבר הובילו להחזרתה של הצעירה ישראלית מסוריה ולרכישת ישראל את חיסון לקורונה ספוטניק-וי לסוריה, כחלק מהתקרבות רחבה יותר.

היו שמועות בעבר כי משטר אסד עשוי להשיב את הגופה, שלפי ההערכה נקברה מחדש יותר מפעם אחת במקומות שונים. בפעם הזו לוותה ההשערה בפרסום בטלוויזיה הממלכתית הרוסית בסרט תיעודי על חייו של כהן. זה כלל גם צילומים שלא נראו קודם לכן כשהוא הולך ברחוב בדמשק וגם מהוצאתו להורג שנלקחה מגג משקיף על הכיכר.

לפני שנתיים הוצאה גופתו של זכריה באומל, שנהרג בלחימה בלבנון בשנת 1982, והוחזרה. שנה לאחר מכן המוסד הודיע הצליח לאתר ולהשיב את שעונו של כהן, מבלי לחשוף כיצד.